| misscave2010 a întrebat:

Buna TPU.

Am o nelamurire la chimie si nu am cum sa intreb pe nimeni.

Ce sunt acelea hidrocarburi AROMATICE si ce sunt hidrocarburile ALIFATICE?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| NeverMore01 a răspuns:

Arenele se mai numesc și hidrocarburi aromatice, conținînd în molecula lor unul sau mai multe cicluri de 6 atomi de carbon. Atunci cînd molecula arenelor este formată dintr-un singur ciclu se numesc arene mononucleare, iar atunci cind molecula cuprinde două sau mai multe cicluri se numesc arene polinucleare.(iar pentru hidrocarburi alifatice nici eu nu stiu definitia)

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

In ceea ce priveste a doua intrebare a ta, as putea sa-ti spun urmatoarele.
Intr-o anumita perioada de timp(cam pe la jumatatea sec. XIX) substantele organice se clasificau in doua clase, si anume: alifatice(sau grase) si aromatice. Printre substantele alifatice se numara grasimile.

Astazi, din cate stiu eu, o hidrocarbura se numeste alifatica daca nu este aromatica, deci daca nu prezinta nucleu benzenic. Asta poti insa, ca sa fii sigura, sa intrebi profesorul de chimie. Bafta!