| FeaRRR a întrebat:

Am o problema...Astazi au venit rezultatele evaluarii nationale...si nu prea sunt cum speram eu, mi-am facut toata media si aceasta este 7.95! Intrebarile mele sunt:
1) As putea intra la filologie daca media de intrare este 8.03?
2)Daca m-as duce la stiinte sociale, unde media de intrare este 7.78..as duceo bine? As putea iesi ceva de acolo?
3)E mare diferenta intre stiinte sociale si filologie?
4) Logica e grea?
Va multumesc si daca imi raspundeti cum trebuie va asteapta o fundita frumoasa! happy O zii buna!

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Scuza-mi raspunsul despre stiinte ale naturii, m-am incurcat.
Referitor la stiinte sociale: matematica vei face 2 ore pe saptamana, iar din clasa 11a nu mia faci deloc.
Cat despre teze:

Se da teza la romana, istorie sau geogra si :
in clasa 9 la logica
in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie

Bacul il vei da la:
In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie.

9 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Poti sa te duci la un liceu nu asa bun la filologie daca tii neaparat dar sa stii ca la liceele astea cu reputatie proastra sunt oameni mai de treaba decat cei de la liceele fitoase, daca te-ai duce la stiinte sociale ai duce-o bine insa este oleaca imi greu ca la filologie, diferenta dintre cele doua este ca acolo din clasa a 11-a continui sa faci biologie si chimie cand la filologie ai scapat de fizica, chimie, bio si mate si stiintele sociale nu se axeaza asa mult pe limbi straine ca filologie deci este o diferenta intre ele dar in principiu e la fel tot putina mate faci, logica este foarte grea insa depinde si de profesor daca o sa nimeresti la un profesor care chiar vrea sa faca ceva o sa iti fie destul de greu insa daca este unul care este constient ca logica nu o s ate ajute cu nimic in viata atunci o sa iti fie usor, sa stii un lucru nu conteaza ce liceu faci, nnu trebuie sa faci un anumit liceu ca sa esi cineva conteaza doar sa ei bacu-l si conteaza facultatea nici mediile din liceu nu mai conteaza trebuie doar sa treci clasa si daca vrei la filologie eu te sfatuiesc sa dai la stiinte sociale vezi cum e daca iti place daca nu anul viitor te bagi la filologie ca o sa ai medie
sper ca te-am ajutat
bft

| FeaRRR explică (pentru 1Q):

Dr nu ma pot transfera mai repede de 1 an de la un profil la altul?

| 1Q a răspuns (pentru FeaRRR):

Poti sa te transferi intre semestre

| RB26DETT a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la un colegiu tehnic, intr-un domeniu din care iesi cu o meserie banoasa, cu filologia nu prea faci nimic, nu iti gasesti de lucru, da, dormi in banca 4 ani si iei note bune, poate treci bac-ul faci facultate si cand colo nu gasesti unde sa te angajezi dar daca te bagi pe un profil tehnic vei vedea ca si cu bac luat iti gasesti de lucru in strainatate, salariile incepand de la peste 2000 euro pe luna!

| ascovit a răspuns:

Ce-i drept poti face transfer intre semestre.
1) Media depinde doar de candidati, e posibil ca de la un an la altul sa scada sau sa se mareasca, dupa cum am spus, depinde foarte mult de concurenta. Totusi, pune filologie ca prima optiune, nu iti strica.
2) Tine doar de tine daca faci fata sau nu, daca la asta te referi.
3) Nu e mare diferenta intre stiinte sociale si filologie, ambele tin de filiera umana
4) Nu scapi de logica nici la filologie, o sa ti se introduca intr-un an ( nu stiu sigur in care an de liceu), din nou, tine de tien daca te vei descurca.
Multa bafta!

| FeaRRR explică (pentru ascovit):

Frumoase raspunsuri, sunt exact ce cautam numai ca: Matematica pana in ce clasa fac? ..Si daca fac e de aia usoara? Eu unul am media foarte mica la matematica happy Multumesc

| ascovit a răspuns (pentru FeaRRR):

Matematica la stiinte ale naturii faci si in clasa a12a, doar la filiera umana nu mai faci matematica din clasa a11a din cate stiu eu.
La stiinte ale naturii la matematica faci M2 ( care e mai usoara ca M1 carese face la matematica-informatica). Eu una iti reocmand stiinte ale naturii pentru ca ai mai multe optiuni dupa terminarea liceului.
Ce iti mai pot spune despre acest profil e ca vei face : pe saptamana 4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, in clasa a 9 a o sa faci logica, o materie usoara si o sa ai o singura ora pe saptamana iar in a 10 a va fi inlocuita cu psihologia si antreprenoriala, la fel de usoare.
Despre teze: se da obligatoriu la romana si matematica si ai de ales 2 dintre urmatoarele obiecte: biologie, fizica si chimie si la cele 2 alese de tine vei da teza.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.
Mult succes!

| 1Q a răspuns (pentru FeaRRR):

Matematica la filologie faci doar in clasa a 10- si a 9-a si faci foaret usoara iti pune numai de 10 asa am facut si eu am media 10 al mate dar eu nu stiu nimica
FUNDA?

| ascovit a răspuns (pentru FeaRRR):

Scuza-mi raspunsul despre stiinte ale naturii, m-am incurcat.
Referitor la stiinte sociale: matematica vei face 2 ore pe saptamana, iar din clasa 11a nu mia faci deloc.
Cat despre teze:

Se da teza la romana, istorie sau geogra si :
in clasa 9 la logica
in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie

Bacul il vei da la:
In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie.

| vasile999 a răspuns:

1 eu cred ca da este destul de usoara 2 dar stiinte sociale este cam la fel dar mai buna 3 de este 4 cat de cat 5 merit funda?