| Low72 a întrebat:

Am o problema la matematica...Cand incepem un capitol nou,profesoara ne pune sa invatam regurile, in modul cum se face etc.Eu de fiecare data la capitol invat ca pe poezie si la tabla in clasa la tabla nu mai inteleg straight face

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Nu se face invatare practica cel mai usor:
1. Iei exercitiile care sunt facute in carte si le aplici, astfel incat sa vezi cum aplica si ce iese.
2. Faci tu cateva exercitii si te uiti la final daca ai ajuns la raspunsurile din carte.
Si asta este tot pentru ca retii si formulele si poti aplica si la exercitii

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru că urăști matematica și ea te urăște pe tine.
Matematica pînă la clasa a VIIi-a nu e grea deloc.
Abia după clasa a VIII-a începe spă fie grea.
Dar pentru aceasta trebuie să fii atent în clasă și să faci foarte multe exerciții.
Matematica, și în special cea pînă în clasa a VIII-a, este cea care are cel mai mare grad de aplicativitate în foarte multe domenii în viață.
E rău că profesoara nu vă predă ea regulile, să faceți cîte 2 - 3 exemple la ora de predare și apoi așezarea regulii în baza exercițiilor ( diferite) cel puțin vreo 10 ca temă pentru acasă.

NOname
| NOname a răspuns:

Încearcă să şi înţelegi ceea ce înveţi.

| XxRoyalxX a răspuns:

1. Te uiti la ce va predat.
2. Incerci sa intelegi.
3. Intelegi.
4. Pui in practiva problemele.
5. Repeti.
6. Iei 10! Succes!

| Azµre a răspuns:

Matematica nu se face decât cu creionul și foaia în mână.

| Papillon09 a răspuns:

Cel mai bine cred ca ar fi ca atunci cand inveti teoria sa faci si un exemplu asa ti sa va intipari mai bine in minte, incerci sa-ti imaginezi cu exemple ceea ce se intampla in teorie. Si teoria are roulul ei insa in matematica intelegi mai bine si excelezi prin exemple happy Multi au probleme cu matematica dar daca iau lectia pas cu pas si o gandesc logic si se concentreaza cred ca inteleg ei ceva. Iti doresc succes la mate!winking

| Low72 explică:

Urasc matematica crying...

| Trifan_Andreea_1994 a răspuns:

Fa exercitii