| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
de cand am inceput anul acesta scoala totul a inceput bine pana cand am dat un test la romana eu de obicei luam doar 8-9-10 dar de aceasta data am luat 5 cand am auzit parca nu mai gandeam nu mai stiam nimic.Acum de fiecare data cand incerc sa invat la o materie o stiu ca pe poezie si cand intru in clasa si incepe orma nu mai stiu nimic si daca incerc sa invat nu mai pot
la matematica la fel am auzit ca eu urmez sa ma scoata la tabla azi trebuia sa ma scoata dar nu mai m-a scos azi ne-a predat ceva super greu azi am avut ora de chineza ...si de un timp nu mai simt nevoia sa invat si nu mai pot fi atenta!
VA ROG ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| DarkAngel95a a răspuns:

E doar o perioada mi s-a intamplat si mie incearca sa gasesti ceva care sa te relaxeze dupa scoala cum ar fi niste plimbari in natura, un film, o ieseala cu prietenii orice te ajuta sa uiti de scoala si sa revi cu forte proaspete big grin

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| JeSuisElle a răspuns:

Incearca sa inveti logic, nu toci, in timp ce citesti constientizeaza si studiaza lectia pana la cele mai mici detalii, eu cel putin asta fac ca sa memorez pentru perioade cat mai lungi de timp. Somnul e un factor destul de important, incearca sa iti faci timp macar o ora -2 sa dormi in timpul zilei si sa dormi intre 7-9 ore pe noapte, iar daca bei cafea zic sa te limitezi la o ceasca, cafeaua are o influenta si asupra concentrarii din cate am inteles dintr-un articol. In ceea ce priveste matematica, sunt la stiinte sociale nu prea am parte de asta, dar stiu ca in generala incercam in timpul weekendului sa incerc sa rezolv niste exercitii cat sa inteleg + meditatii. Important e sa nu-ti pierzi cumpatul intr-un test sau la o ascultare, doar ramai concentrata pe tema respectiva, alunga celelalte probleme pe moment. Sper ca te-am ajutat, dear.