| DeeaDeea95 a întrebat:

Am si eu o intrebare,legata de medicina,eu vreau sa ma fac Doctorita (De preferat ginecolog),daca nu ma prea pricep la chimie nu pot intra la medicina? Si am auzit ca trebuie sa platesti daca nu ai bursa, eu am media intre 8 si 9(media generala) as avea sanse la o bursa? Sau cam cat ar costa studiile?
Multumesc, astept raspuns kiss

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Depinde in ce oras vreai sa dai.
Daca dai la o facultate la care sa da admitere nu conteaza media din liceu sau de la bac, dar daca vei da la o facultate unde se intra pe baza de dosar/notele din liceu nu ai avea sanse la bursa cu media de 8-9 pentru ca vor veni multi de la tara sau de la licee mai bune cu medii de 10 si iti vor lua locul.
Fara chimie nu te prea descurci la medicina, chiar daca nu vei da admitere tot trebuie sa ai niste notiuni pentru ca in facultate vei studia biochimia si daca nu ai baza din liceu nu vad cum vei face fata.
Taxa este de 6000 lei/an in cazul in care nu intrii la buget.

1 răspuns:
| Nickname1890 a răspuns:

Se da admitere la chimie deci daca nu te pricepi ar trebui sa te apuci de meditatii. Cat despre bursa sau cost nu stiu sa-ti spun.