| Madsss a întrebat:

Am si eu o problema, in legatura cu Evaluarea Nationala. Sunt foarte stresata, nu stiu daca o sa ne dea la fel ca in anii trecuti ( usor ), si sunt din Bucuresti, unde daca nu ai medie peste 9, 30 poti sa iti iei adio de la un liceu de top, unde as vrea sa intru. La simulari am avut niste rezultate bune, 9, 75 la matematica si 9, 30 la romana, cu media 5-8 imi iese media 9. 6875. Credeti ca va fi la fel ca in anii trecuti? ( prima simulare in Bucuresti a fost foarte grea, am luat doar 7, 20 la matematica si 8, 20 la romana, si nu stiu la ce sa ma astept ). Cum pot sa mai atenuez stresul? Am observat ca si parul a inceput sa imi cada mai des din cauza presiunii... Desi am invatat tot anul, nu sunt sigura daca voi reusi la evaluare. As dori niste sfaturi de la copii care au dat anii trecuti Evaluarea, dar si de la voi, ceilalti, sunt binevenite.

6 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 8-a. Pai, presupun ca vor fi acceptabile subiectele, pentru ca cei care le concep ar trebui sa se gandeasca ca sunt si elevi mai slabi. Parerea mea e sa nu te mai stresezi atat, pentru ca din aceasta cauza nu te vei mai putea concentra pe invatat. Trateaza totul cu calm si rabdare, si o sa iei note mari la examene, mai ales daca zici ca ai invatat tot anul (pentru ca vor fi unii care vor incerca sa ingrase porcul in ziua de ajun laughing )
Sper si eu ca subiectele sa fie la fel de usoare ca-n anii trecuti big grin

| Madsss explică (pentru mihaela0205):

Pe mine m-a dat peste cap prima simulare la matematica ( unde am avut 2 subiecte de olimpiada si hexoganul care nici macar nu este in programa ). Deasta sunt asa speriata... :-s. As putea lua 10 la matematica, daca subiectele vor fi concepute pe un nivel mediu. Esti tot din Bucuresti? Daca da, la ce liceu ai vrea sa intrii?

| mihaela0205 a răspuns (pentru Madsss):

Fii sigura ca vor fi concepute pe un nivel mediu. Nu exista nici macar 1% sanse sa fie subiecte de olimpiada, pentru ca in felul acesta majoritatea nu ar mai trece examenele! Nu trebuie sa fii speriata, o sa fie bine. Si nu sunt din Bucuresti, sunt din Focsani.

| Madsss explică (pentru mihaela0205):

Multumesc pentru incurajari:* succes si tie!

| CristinaTa a răspuns (pentru mihaela0205):

Eu tot din focsani imi dai Id tau?

| mihaela0205 a răspuns (pentru CristinaTa):

Ti-am trimis mesaj happy