| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
Am terminat clasa a 11 a, iar acum ma tot gandesc la facultate. Tatal meu ma tot bate la cap sa dau la "Academia de politie", insa eu simt ca locul meu nu este aici-desi bunica mea s-a interesat numai ea pana la 13 ani ai mei de educatie, iar de restul, o matusa care ma ajuta cu mancare si curatenia atunci cand sunt la scoala si nu am timp,- brusc l-a apucat interesul fata de mine si de educatia mea. Eu nu ma vad facand nimic din toate asta. Plus ca nu are de gand sa ma trimita la pregatire la istorie, geografie, romana, engleza si la sport. Eu vreau la litere, in Bucuresti, m-am gandit si la drept, insa nu stiu daca mi-ar placea atat de mult. Stiu ca partea financiara nu este atat de imbucuratoare, dar nu vreau sa ma gandesc cu teama si sa regret ca am facut ceva care nu mi se potriveste. Ador literatura, imi place gramatica, cred ca m-as descurca destul de bine in acest domeniu.
Daca sunt printre voi absolventi ai facultatii de litere, sau studenti, as fi multumita daca mi-ati impartasi parerile voastre.
Va multumesc!

21 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De la litere poti sa te duci spre jurnalism si tot ce tine de partea independenta - podcasturi, bloguri, jurnalism de investigatie, ghostwriting, tot inainte. Daca iti place, e de vis. Nu sunt absolvent de asa ceva, dar lucrez oarecum in domeniu...winking

| Nimeni91 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc!
Chiar imi place acest domeniu, multumesc pentru recomadari si sfaturi. Ma bucur sa aud o parerea a cuiva care nu ma critica si care nu imi spune ca voi ajunge sa nu pot trai din asa ceva. Daca ai ambitie si esti dedicat intru totul, vei putea avea un viitor din pasiune. Multumesc din nou!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nimeni91):

Pentru putin. P.S. Nimic nu te opreste sa incepi chiar de acum in directia asta. Da-mi un mesaj in privat, s-ar putea sa am ceva interesant pentru tine.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu conteaza ce spun altii. Tu alege facultatea care iti place tie ca sa te poti descurca.

| Nimeni91 explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc foarte mult!

| Anonimul151 a răspuns:

Nu conteaza ce spun parintii tai sau alte persoane. Conteaza si parerea lor, putin doar ca nu te pot obliga sa te duci la facultatea pe care o vor ei. Daca te vei duce unde vor vrea ei vei avea mult de suferit mai ales daca nu iti place. Tu decizi ce faci, la ce facultate te vei duce. Fa ce iti doresti cu adevarat.

| Nimeni91 explică (pentru Anonimul151):

Multumesc foarte mult!
O mare parte dintre pesoane tind catre implinirea materiala, iar eu vreau sa fac ce imi place, intrucat pasiunea, cred eu, este un pas catre succes.
Multumesc!

| isemilia a răspuns:

Alege ce iti place. Daca simti ca la Litere e locul tau, mergi acolo fara ezitari. O varianta destul de bine platita e sa devii profesor universitar / profesoara universitara la facultatea de litere dupa aceea, (am dat un exemplu in care, desi termini facultatea dorita, tot poti avea un venit ok) insa mai sunt si alte optiuni.

| Nimeni91 explică:

Serios? Daca nu vrei sa raspunzi, nu raspunzi. Nu ti-am cerut tie opinia, insa voiam sa aflu parerea celor care au terminat o astfel de facultate, sau a celor care inca mai sunt studenti. Nu te obliga nimeni sa raspunzi.

| Hurin a răspuns (pentru Nimeni91):

Scrie gazeta, nu gaozeta rolling on the floor. La ce te gandeai pustiu?

| nicunicu3 a răspuns:

Tatica,hai sa iti spun ceva, degeaba ai tu 10 facultati in Romania, ca iti pune unu cutitu la gat cu 8 clase si iti i-a locul.Asa ca degeaba e facultatea, Stiu din experienta de viata. Daca nu pleci de acolo o sa fie rau pentru tine cam asa ceva.Si taicatu vrea sa te duci acolo, daca are pile si mai bn.Il intereseaza ca sa iei un salariu de nu pot spune aici si sa te descurci singur.Si are si dreptate aici, el nu iti da bani pentru facultate sau meditatii.Deci dupa ce strangi niste banuti de la politie te poti duce si la facultate sau la facul tativa dai bani si te duci o data la 1 luna si dai examene.Si ai facut o facultate. Uite contacteaza pe omul asta stie cum este https://www.youtube.com/user/LimbajulSeductiei
Taher Sonu cauta pe Instagram.

| Nimeni91 explică (pentru nicunicu3):

Stiu adevarul dureros al zilelor noastre. Societatea depravata. Insa nu putem sta fara sa facem nimic si sa nu ne depasim conditia prin munca si scoala. Nu sunt de acord cand spuneti ca putem avea 10 facultati si ne poate lua unul cu 8 clase gatul in Romania- lucrul asta se poate intampla oriunde, oricand, nu numai la noi. Sunt oameni si oameni.
Nu, nu are pile. Insa i-a intreat in cap ideea ca daca 90 la suta din vecinii mei au dat la politie, au luat mita si au facut avere, pot si eu. Insa eu stiu care sunt limitele mele, asteptarile. Eu doar intrebam cum e la litere, atmosfera, pareri despre facultate. Eu nu sunt pentru politie, nu e de mine lumea asta. Nu sunt genul care sa nu urmareasca si implinire sufleteasca.
Multumesc!

| Nimeni91 explică (pentru nicunicu3):

O adaugire: ce legatura are link-ul tau cu intrebarea mea? Eu inttebam strict de cariera pe care mi-as dori-o.

| nicunicu3 a răspuns (pentru Nimeni91):

Da cine a zis sa fugi dupa pesti? Te bagi la comunitara si stai si te uiti pe pereti sau in armata asta se face sa stii, se sta degeaba decat sa te complici si sa iti bati capul.Singurul vis pe care ar trebui sa il ai e sa iti faci propria afacere, restul dc sa lucrezi pentru altul si sa te complici? Mai bine mai usor.

| Nimeni91 explică (pentru nicunicu3):

Daca nu ai bani sa iti faci propria afacere, mai bine ai un loc de munca si gata. In plus, nu toata lumea se pricepe la business.

| nicunicu3 a răspuns (pentru Nimeni91):

Asta zic si eu man daca nu ai asta e du-te unde iti da mai mult nu la tras cu carca ca ai facultate, du-te la politie si gata acolo iei cel mai mult si te uiti pe pereti daca nu te descurci cu afacerile, daca vrei sa te descurci cauta pe Instagram Valentin Barbulescu

| Nimeni91 explică (pentru nicunicu3):

Multumesc!

| nicunicu3 a răspuns (pentru Nimeni91):

Dai si mie funda?

| Nimeni91 explică (pentru nicunicu3):

Scuze, uitasem.

| Hurin a răspuns:

Jurnalistica vine cu o ploaie de flegme in urma.
Nu mai zic de militie rolling on the floor

| Nimeni91 explică (pentru Hurin):

Atat timp cat nu dai in cap la nimeni pentru a-ti castiga traiul, atat timp cat te simti implinit de ceea ce faci, eu spun ca devenirea profesionaoa tine de fiecare. Tu ce profesie ai alege, daca ai fi in locul tinerilor?