| Georgica35 a întrebat:

Buna TPU.

Am trecut clasa a 8 a si vreau sa stiu si eu ce trebuie sa fac.
Cum ar ficall mee o sa ne predea la romana(in mare asa lectii si lecturi cateva) -ce o sa ne predea la matematica (in mare asa)
-ce proiect se face la tehnologica la sfarsit de clasa a 8a
-ce trebuie sa invat pentru examen

Cam atat daca mai stiti voi ceva va rog frumos sa imi spuneti.

FUNDA!

4 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

La romana se face sintaxa frazei, Baltagul (ai putea sa-l citesti in vacanta), Popa Tanda, iar pentru examen trebuie sa stii: genul liric si epic (argumentarea apartenentei unei opere la unul dintre genuri), argumentarea ca o opera e basm, nuvela, pastel, etc, analiza sintactico-morfologica, caracterizare de personaj, text argumentativ. La mate faci corpurile geometrice si la algebra printre altele faci si functii si sisteme de ecuatii. La examen intra cam tot ce ai facut in acesti 4 ani. Si la tehnologica depinde de profesor, noi nu am prea frecventat orele big grin

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! In clasa a VIII-a, la limba romana, vei studia la gramatica sintaxa frazei, iar la literature nuvela "Popa Tanda''-Ioan Slavici, comedia "O scrisoare pierduta''- I.L.Caragiale, romanul "Baltagul''-Mihail Sadoveanu. La matematica se studiaza geometrie in spatiu si algebra. La isorie, istoria Romaniei, iar la geografie, geografia Romaniei. Ca materie noua se introduce limba latina, unde vei invata atat expresii latinesti si reguli gramaticale(declinarile substantivelor, conjugarile verbeleor etc), cat si lectii despre mitologia romana, impreiul roman, cultura si civilizatie in Roma antica etc. Vei studia in continuare doua limbi moderne, fizica(elemente de termodinamica si de curent electric), chimie(elemente chimice: hidrogen, oxigen, carbon; reactii Redox), biologie, cultura civica, desen, muzica, religie, tehnologie si sport. Tezele semestriale se vor da la limba romana, matematica si la alegere intre istorie si geografie. La sfarsitul anului scolar, vei sustine Evaluarea nationala la limba romana si matematica si daca optezi pentru o clasa de bilingv vei sustine si examen la limba moderna. Iti recomand sa te apuci din tomana de invatat, sa lucrezi toate subiectele date la Evaluarea Nationala in ultimii ani si sa iti rezolvi eventualele neclaritati la materiile de examen accumulate in clasele V-VII. Vacanta placuta si success in clasa a VIII-a iti urez!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Cameliapantiru):

Succes*, scuze

| Georgica35 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc mult. :*