| Elena_Maria_1993 a întrebat:

Buna, TPU! Am trecut in clasa a 9 a si sunt curioasa care sunt materiile care imi vor fi predate si optionalele, tinand cont ca sunt la filo! Tezele la ce materii vor fi sustinute? Ofer funda????

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Buna,

Presupun ca esti pe filo simplu, asa ca vei da teza doar la romana, istorie si latina.
Iar cat despre materiile care iti vor fi predate, vei avea in felul urmator:

Romana - 4 ore
Matematica - 2 ore
Istorie - 2 ore
Geografie - 2 ore
Engleza - 2 ore
Franceza/Germana (in functie de liceu si limba studiata anterior in anii de gimnaziu) - 2 ore
Latina - 2 ore
Logica - 2 ore
TIC - 1 sau 2 ore (in functie de liceu)
Fizica - 2 ore
Chimie - O ora
Desen - O ora
Sport - O ora
Muzica - O ora
Religie - O ora

E posibil sa difere putin orele, de exemplu puteti avea 2 ore de sport, sau o singura ora de fizica, dar in mare cam astea vor fi materiile pe clasa a 9-a.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Din câte îmi aduc aminte vei da teză la română, latină, engleză sau franceză și istorie.
În clasele 9-10 vei face toate materiile iar din clasa 11 vei scăpa de matematică, fizică, chimie, biologie.

| Cduncfujndf a răspuns:

În clasele a 10 a și a 11 a, s-ar putea să ai materii noi : sociologie, filozofie, economie...chestii de genu.