| Nirvanaaa a întrebat:

As avea si eu nevoie de o parere.Trebuie sa fac un proiect in power point despre violenta si combaterea acesteia.Ce tema credeti ca as putea trata mai pe larg? Violenta domestica, asupra animalelor sau cea din scoli? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu unul as alege violenta din scoli intrucat mi se pare mai potrivita.

Poate invata unii colegi cate ceva.

Cine sa fie interesat de violenta domestica? 2 -3 colegi maxim.

Violenta din scoli este mai interesanta intrucat inveti ceva din asta... unii dintre ei chiar sunt victime ale acesteia dar nu isi dau seama. Ii poti ajuta cu un astfel de proiect.

Este doar parerea mea.Succes!

| Nirvanaaa explică (pentru RainmakerX):

Ai dreptate, caci vom prezenta atat clasei proiectul cat si la simpozion..cred ca este o tema pe care nu o va trata toata lumea..deci avem sanse ca liceul nostru sa fi facut cel mai bun proiect.Mulțumesc.

| RainmakerX a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Ma bucur ca te-am ajutat! happy

Eu unul as fi interesat de un astfel de proiect. Exista multi elevi mai mici sau mai mari care au fost sau sunt victime ale violentei in scoli. Poate ca unii dintre ei chiar au fost si agresori candva. Printr-un astfel de proiect ai sansa de a deschide "ochii" unora, de a face din scoala ta un loc mai bun.

De exemplu daca ai alege vilolenta domestica atunci nimeni nu te-ar baga in seama ...sau aproape nimeni. Foarte putini dintre colegii respectivi au animale... iar celor care au pur si simplu nu le pasa de violenta asupra animalelor, le trateaza ca pe niste animale de companie.

Totusi... daca esti agresat *in scoala* si auzi ca se discuta despre combaterea violentei in scoli atunci o sa fii curios, o sa vrei sa vezi cum poti sa indrepti lucrurile.

Singurul mod prin care ai putea sa faci senzatie cu violenta asupra animalelor ar fi sa aduci un animalut ultra cute intr-o cusca. Nici nu se pune problema sa aduci asa ceva la un simpozion.

Este doar parerea mea. Am dezvoltat un pic ideea ca nu cumva sa se inteleaga faptul ca urasc animalele. Nu le urasc dar inainte de problemele animalelor trebuie sa te gandesti la problemele celor din jur.

^w^

| Nirvanaaa explică (pentru RainmakerX):

Multumesc,o sa abordez tema aceasta. happy

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ai putea dezbate toate tipurile de violență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea din scoli ar trebui abordata

| baime a răspuns:

Violenta domestica este foarte des intalnita si este un subiect foarte interesant din punctul meu de vedere. Succes.