| FirstAid a întrebat:

As vrea sa invat programare insa nu stiu cu ce sa incep. Ma pasioneaza de ceva timp dar profilul meu este total paralel cu informatica (precizez ca nici la mate-info nu ma pot transfera deoarece mai am doar un an si termin liceul si asta m-ar da total peste cap).
Am citit undeva ca trebuie sa inveti pentru inceput algoritmi, pseudocoduri etc iar eu habar nu am ce sunt astea. Daca ar putea sa ma ajute cineva as fi foarte recunoscator.
Va rog nu veniti cu raspunsuri de genul: "Lasa-te ca nu e pentru tine". Sunt de parere ca daca chiar doresti sa inveti ceva vei reusi, insa am nevoie de cineva care sa ma ghideze pentru inceput.

7 răspunsuri:
| Doctor4Hell a răspuns:

Daca chiar esti 0 la programare, atunci da, ar trebui sa incepi cu Pseudocod.Pseudocod-ul o sa te ajute sa inveti C++ si in acelasi timp o sa-ti fie de ajutor in primul an de facultate in care ai sa faci multi algoritmi.

In sine, invata bine pseudocod si incearca apoi sa faci programe simple in C++.Ca si tutoriale, nu ai sa gasesti unele foarte bune deoarece multe is facute pentru cei cu cel putin o baza de cunoastere sa zicem.

Dupa ce ai invatat sa faci programele simple gen, o medie, un calcul, o cautare etc, atunci ai sa poti sa incerci ceva mai complex.

| FirstAid explică (pentru Doctor4Hell):

Stii cumva in ce program poti "lucra' tot ce ai sugerat mai sus? Nu e ca si cum ai face exercitii la mate pe un caiet. Trebuie sa le faci undeva. Stii cumva in ce program? happy

| RespiraSiInspira a răspuns (pentru FirstAid):

Pentru incepatori CodeBlocks happy

| suntserios a răspuns (pentru FirstAid):

Ba chiar pe caiet cu creionul le faci la inceput. Pune mana pe niste manuale de mate info de liceu si invata de acolo vei prinde notiunile de baza.

| FirstAid explică (pentru suntserios):

Am observat ca ati raspuns la mai multe interbari legate de programare si cred ca aveti experienta in domeniu. Aveti niste sfaturi pentru mine care sunt incepator?

| suntserios a răspuns (pentru FirstAid):

Primul sfat e sa nu te arunci cu capul inainte intr un limbaj. incepe cu chestiile de baza. Ca le prinzi pe alea incepi sa pui in practica intr un limbaj, si pentru inceput intr un singur limbaj, nu e cazul sa te apuci sa faci o varza

| FirstAid explică (pentru suntserios):

Multumesc mult! O sa tin cont de sfatul dvs