| ABCD122 a întrebat:

Astăzi m-am înscris la liceu si acolo mi-a dat o fisa de Bibliografie pentru clasa a 9a, unde sunt scrise mai multe opere.
Stiu ca suna stupid, dar trebuie sa citesc toate alea sau ce trebuie sa fac cu ea? big grin

Răspuns Câştigător
| Loly a răspuns:

Acele opere le vei studia in clasa a9a.Daca vrei, poti sa citesti din ele dar atunci cand vei studia o opera anume, profesoara iti va da cateva zile inainte ca sa citesti cartea.Cel putin la mine asa se proceda. Poti citi rezumatele, ca sa ai habar cat de cat despre ce e vorba.Bafta si bucura-te de acesti ani de liceu, sunt cei mai frumosi.Pacat ca ne dam seama de asta abia dupa ce se duc. :*

2 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Sincer, probabil nici nu veti studia chiar toate operele scrise pe acea fisa. Teoretic, da, ar trebui sa citesti. Iti sugerez sa citesti ce vrei si ce crezi tu ca o sa iti placa din acea lista pe timpul vacantei, pentru ca oricum vei avea timp si in decursul anului scolar sa le citesti cu o saptamana/doua inainte sa treceti la opera respectiva, si asa vei tine mai bine minte detaliile atunci cand veti sutdia la clasa.
Succes!

| BJK1903 a răspuns:

Bibliografia aia este ce o sa iti predea in clasa a 9, daca vrei poti sa citesti din ele ca sa stii cu ce se mananca.Si cand ajungi sa ti-o predea sa spui din ea si poate asa primesti o nota mare pentru ca te-ai informat si stii despre opera respectiva. Sper ca te-am ajutat. happy