| bangau91 a întrebat:

Azi la scoala profa de mate ne-a dat o problema care suna cam asa : Cum faci ca din 5 numere impare sa iti deie suma 14? ne-a promis cate un 10 celui care stie.Help Me Please.Multumesc :*

9 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Asta nu este o tema..., este o problema cu "smecherie"(de fapt necesita atentie si cunoasterea exacta a multimilor de numere), de aceea o voi explica:
Șirul numerelor impare naturale este:
1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15,..., 2n +1,...
dar sirul numerelor impare este de forma n= 2p+1, unde p este întreg(poate fi si negativ), deci sirul nr impare este:
...,-7,-5,-3,-1,+1,+3,+5,+7,...
Deoarece problema nu specifica, consideram cazul general:
(-3)+(-1)+3+5+9= 13 incorect
(-1)+(-1)+3+5+9= 15 incorect
...etc.
(2p+1)+(2r+1)+(2s+1)+(2t+1)+(2u+1)=2(p+r+s+t+u+2)+1=nr impar
concluzia=din suma a 5 nr impare nu se poate obtine un nr par

| Domyno a răspuns:

Daca mi-ai da si mai multe detalii, ti l-as rezolva! Mai intai spune-mi daca numerele trebuie sa fie diferite sau nu, sau daca sa fie naturale sau intregi, etc etc.

| alexgogo a răspuns:

Salut, exista mai multe raspunsuri, insa spune-ne in ce clasa esti, ca sa stiu ce raspuns sa iti dau!

| Chrristina a răspuns:

Raspunsul este usor. happy
Daca ti l-as spune tu te alegi cu un 10 la matematica. iar eu cu contul sters pentru ca fac teme pe TPU laughing
Deci. mai bine nu

| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Yoy... fa`o singur rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@georgesur lasa vrajeala ca e tema, meriti sa ti se stearga contul ca oricum mai altuwinking asa e Dan?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut aicea ceva cu nr. negative da s poate face sia asa pentru. ca nu ai specificat mai multe date: 3+5+3+3 = 14

| RaulCristian a răspuns:

Nu cred ca e posibil.Nu bag mana in foc ca e asa. Dar oricum ai aduna un numar par de numere impare(fie si ele numere negative) tot o suma para obtii, iar un numar impar de numere impare adunate iti dau un numar impar. Daca stie cineva sa ne impartaseasca si noua solutia, insa momentan raman la ideea ca e imposibil

| Jbantzi a răspuns:

Orice suma de doua nr impare este para.
Orice nr par+nr impar da un nr impar=> orice 4nr impare ai lua sa le aduni rezulatul sumei va fi par, care aduna cu oricare al cincilea nr impar va da un nr impar=> nu e matematicposibil sa rezolvi pb