| anonim_4396 a întrebat:

Care este rolul virgulei si al semnului intraberii in structura : Afara ninge, ploua!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Virgula desparte doua propozitii principale, juxtapuse.Vad ca nu exista semnul intrebarii in fraza ta.Semnul exclamarii marcheaza o fraza exclamativa.

| adriansteaua a răspuns (pentru mira):

Esti sigura 2 propozitii principale? laughing buna asta

| mira a răspuns (pentru mira):

Citeste mai atent textul.Vei descoperi cele doua principale.

| zeg685 a răspuns:

"semnului intraberii " limba romana asta...
Unde vezi tu semnul intrebarii aici? Eu vad ca este al exclamarii.

Virgula creeaza o enumeratie in structura data, la examen ( daca il dai anul asta ) ar mai trebui scris si ca desparte 2 parti de vorbire asemenea.

Semnele de punctuatie au foarte multe roluri. Ce ti-am spus eu aici este doar contextual deci nu o lua pentru cazul general.

| idnedelcu a răspuns:

Virgula desparte două propoziţii principale aflate în raport de coordonare prin juxtapunere:
P1 - "Afară ninge..."
P2 - "...plouă."
Semnul exclamării indică un enunţ exclamativ.