| ShyBirds a întrebat:

Caut cuvinte derivate cu sufixele:aret,escu,an, i.Ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da o cautare in dexonline.ro cu *aret, *escu, *an si *i si vei gasi o gramada. Numai bine!

| ThePrinceJoker a răspuns:

Aret:
escu:
an:tigan,clujan.coran,
i:nazdravanii,claritati,tiganei,tiganasi,nazdravani

| ShyBirds explică (pentru ThePrinceJoker):

Multumesc!

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns (pentru ShyBirds):

Astea nu sunt derivate cu sufix! Nu are cum. Consider eronate raspunsul lui ovicool si al lui Adrian. Pentru aret este cantaret pentru ca vine de la verbul a canta. Dar de la copii, morti, tiganei de unde? Intr-adevar, bucurestean este deoarece vine de la cuvantul de baza Bucuresti.

| AdiAdrian1995 a răspuns:

Aret:cabaret
escu:Vasilescu,Eminescu
an:prostan,tigan,bucurestean
i:copii,morti,vii,tampiti