| ubox7007 a întrebat:

ce pot iesi de la facultatea de psihologie, infara de psiholog sau psihiatru?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

A nu se confunda calitatea de „psiholog" cu aceea de „psihiatru".
Psihiatrul este medic și deci trebuie să urmezi facultatea de medicină, cu specializarea psihiatrie
Psihologul, conform DEX, este un fin observator și dotat cu capacitatea de introspecție și analiză a vieții sufletești a individului. Pentru aceasta, pe lîngă o înclinație nativă a cestui fenomen, se impune, în mod obligatoriu, urmarea facultății de psihologie, pentru a putea căpăta atestatul de a practica această meserie.
În Occident se acordă o foarte mare importanță acestei meserii și foarte mulți angajatori solicită certificate psihologice viitorilor lor angajați.
Dar, acordarea unui astfel de certificat impune o mare rigoare, rigurozitate și un înalt grad de conștiință profesionlă din partea psihologului.
În cazul acordării unei semnături, doar așa de complezență, psihologul poate suporta consecințe drastice în cazul unor comportări neconform sociale a celor consultați de ei.
Angajatorul îl poate da în judecată.
Și, în cazul considerării de malpraxis, în mod automat își pierde licența și nu mai poate profesa în branșă pentru întreaga sa viață.
Deci, meseria este frumoasă, interesantă dar incumbă un grad înalt de conștiință și deontologie profesională.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Poti iesi doar psiholog (ei sunt de mai multe feluri,scolari,clinicieni, consilieri maritali, de cuplu, consilieri vocationali etc)
Consider ca facultatea de psihologie e foarte interesanta, frumoasa si utila.Pentru viata, pentru tine, totusi in Romania nu se prea gaseste asa usor post de psiholog..doar daca ai bani sa-ti deschizi cabinet particular...)Succes.

| AnonimaOk a răspuns:

In Romania- somer.

| ubox7007 explică (pentru AnonimaOk):

laughing Sincer de asta imi e cel mai frica, dar ma si astept, daca as face facultatea asta. Dar teoretic nu stiu ce as putea face altceva?

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimaOk a răspuns:

Pe acest domeniu castigi bine in Marea Britanie din cate stiu eu. La noi nu se cauta, desi sunt multi care trebuiau sa fie la psihiatru acum si stau pe strada sau acasa aberand, halucinand etc. Asta e treaba in Romania- probleme care necesita psihologi vor fi, dar nu sunt bani nici pentru a ridica un spital sau o scoala... Psihologii sunt prea de "lux" pentru noi. In plus, aici intervine si conceptia populara de-a dreptul tampita ca daca mergi la un astfel de cabinet pentru consiliere esti automat nebun, handicapat etc. Oamenilor le e mai frica sa se faca de ras decat de consecinte emotionale, psihice si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stai asa, psihiatru iesi daca urmezi medicina.
Vezi aici ce poti iesi https://www.youtube.com/watch?v=JoTP2iBWBEk

| eckblume a răspuns:

Profesor de psihologie.

| pet555 a răspuns:

Psihiatru poti doar daca urmezi intai medicina. In rest, psiholog sau profesor in domeniu.

| Al3xbC a răspuns:

Blogger.sa oferi consiliere, sfaturi etc.si sa castigi din publicitatea pusa pe site