| ionut2000000 a întrebat:

cine ma poate ajuta si pe mine sa-mi explice 3 compuneri care se pot da evaluarea nationala : mesajul unui text, opinia despre titlu si descrierea a ceva. Vreau sa fie mai detaliat daca se poate si pe intelesul meu.Multumesc.

1 răspuns:
| Zathara a răspuns:

Mesajul unui text : trebuie să citești textul în întregime și să-ți dai seama de ideea principală, de ceea ce vrea să spună autorul foarte pe scurt, dar cuprinzător.
Opinia despre titlu : se analizează părțile de vorbire care alcătuiesc titlul, iar mai apoi încerci să-l explici, spui ce înseamnă. Poate fi la propriu, și atunci doar menționezi în câteva cuvinte, dar dacă e la figurat trebuie să explici mai pe larg.
La descriere trebuie să te legi de lucruri fizice, care se văd, dar și să menționezi alte implicații. Adică tot ce poți spune despre acel lucru.
Dacă a fost ceva neclar să-mi spui și o să explic altfel.