| ionut2000000 a întrebat:

maine am evaluarea natioanala la romana si nu ma descurc la niste compunneri:descriere literara, opinia despre mesajul unui text si opinia despre mesajul titlului.As vrea si eu daca puteti sa-mi explicati cat de cat despre aceste compuneri in minim 5 randuri fiecare sau daca nu macar sa-mi spuneti ceva care credeti ca mi-ar fi de folos ca ar fi pacat sa ne dea compuneri din astea si sa nu iau nota mare, daca in rest stiu aproximativ tot.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Macafei_Cătălin_2000_fuyF a răspuns:

Pai,incepi asa
Descrierea literara este o creatie in care sunt surprinse trasaturile caracteristice ale uni anotimp,personaj,obuect,fenomen meteorologic,moment al zilei etc.
Fragmentul citat de... (care ti-l da la examen) este o descriere in proza al carui obiect il reprezinta(scrii despre ce se vorbeste in text).
Cu ajutorul descrierii ca mod de expunere,scriitorul zugraveste imaginea... (de ex:anotimp,sau despre ce este vorba) cu ajutorul figurilor de stil si a imaginilor artistice.
Remarcam prezenta epitetului,personificarii,a comparatiei,a repetitiei,a metaforei, etc(si dai exemple din fiecare)
Acestea dau nastere unor imagini artistice prepoderent vizuale (dai exemple).
Datorita tuturor trasaturilor prezentate mai sus, fragmebtul citat"...", de... este o descriere literara.

Nu e greu, dar trebuie sa invetiwinkinghee hee

| ionut2000000 explică (pentru Macafei_Cătălin_2000_fuyF):

Eu nu ma refeream la argumentare descriere ca asta e usor, eu ma refeream la o descriere de genul:Alba ca zapada este...si asta pare sa ii lumineze fruntea.Adica de aia care se poate da la partea a doua.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce e aia OPINIE? Daca ai nevoie de ajutor in a iti exprima o PARERE PERSONALA, atunci poate ca trebuia sa faci scoala pentru cei cu nevoi speciale... sau sa casti ochii mari la ore.

| ionut2000000 explică (pentru KodrutZ):

Am luat 8, 90 la simulare desteptule daca raspunzi numa sa mai bine nu raspunde

| KodrutZ a răspuns (pentru ionut2000000):

Simulare, lol. Note, lol. Mi se rupe de cit ai luat. Ce se vede conteaza.

| ionut2000000 explică (pentru KodrutZ):

Daca ti-e ciuda zi mai simplu

| KodrutZ a răspuns (pentru ionut2000000):

Huh? Nu stiu puisor de-astea, eu cind am terminat a opta se dadea admitere pe bune la liceu, nu cacaturi de-astea cum dati voi. Si am intrat cu peste 9. 9, 23, daca imi aduc bine aminte.

| ionut2000000 explică (pentru KodrutZ):

Nu e vina mea ca se da mai usor in opinia ta(acum nu mai prea invata nimeni asa ca asta e), acuma lumea e facebook

| KodrutZ a răspuns (pentru ionut2000000):

"Lumea e fb", lol.