| evowarr11 a întrebat:

Cum imi dau seama ce fel de parte de vb au covintele
adica cum imi dau seama ca sunt:pronume posesive,atribut adjectival prepozitonal,atribut adjectival genitival, verb auxiliar, verb copulativ etc? HELP PLS!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E mult prea mult de spus şi poate cine ar încerca să o facă nu ştiu dacă ţi-ar explica prea exact.
Ia o carte de gramatică, mergi la capitolul "morfologie" şi încearcă să le citeşti şi să ţi le "traduci " pe fiecare în parte.
O carte de gramatică a limbii române, pe care o am eu, explică tot ceea ce vrei tu să afli pe distanţa a 403 pagini.
Nu ştiu în ce clasă eşti tu, dar în manualul tău toate acestea sînt cuprinse în cel puţin 50 - 100 de pagini.
Şi, în ultima instanţă, doar aşa de curiozitate, în şapte luni de zile de şcoală, tu, abia acum spre şfîrşitul anului şcolar, ai înţeles că nu ştii nimic din toate acestea?

| sabin89 a răspuns:

Simplu. Dand atentie la ore, cand explica profesoara si, ca sa intelegi mai bine, mai citesti si din carte teoria.

| unconnected a răspuns:

Buna! Se pare ca ai cam lipsit la lectiile de gramatica.Te sfatuiesc sa iei o carte de romana si sa te pui pe invatat:
-formele pronumelui posesiv
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pronume_posesiv
-verb auxiliar
http://ro.wikipedia.org/wiki/Verb_auxiliar
-verb copulativ
http://ro.wikipedia.org/wiki/Verb_copulativ.
Dupa ce le inveti iti trebuie mult exercitiu la gramatica si pentru asta ii poti cere profesoarei/profesorului tau sa te ajute. :)

| DruggedCandy a răspuns:

Pai vezi de ce sunt precedate sau incearca cu intrebari eu asa fac si 90% sunt bune un cuvant sau doua daca gresesc big grin

| Andreea28love a răspuns:

Pune intrebari este cel mai simplu mod sa afli! happy