| Prica_Claudiu_1975 a întrebat:

Cum îmi dau seama ca un verb este predicator copulativ sau verb auxiliar

1 răspuns:
| andra1405 a răspuns:

Verbul predicativ isi formeaza singur predicat.De exemplu:El a ramas singur acasa.
Verbul copulativ formeaza un predicat
nominal impreuna cu o alta parte de vorbire cu functie sintactica de nume predicativ.De exemplu:Ea a iesit docto
Noi am ramas neschimbati.
Verbele auxiliare sunt verbele care ajuta la formarea modurilor si timpurilor compuse.De exemplu:Ai fi fost un actor buna daca nu veneam inapoi in tara.Imi dai funda? Te roog!