| georgianadeea a întrebat:

Buna,TPU! cum se calculeaza 1*2*3*...*999+2?

7 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

straight face macar tu ai formule pentru asa ceva. Ce naiba? Cauta in caiet (daca ti-ai scris lectia respectiva) sau pe net...

| georgianadeea explică (pentru venusdoom):

Nu,nu am formula pentru asta si nu am gasit nici pe net

| venusdoom a răspuns (pentru georgianadeea):

Principiul inductiei matematice.
http://www.math.md/school/competitiva/induct/induct.pdf
Imi imaginez ca erai prea ocupata cu telefonul incat sa reti macar titlul.
O zi buna!

| BluishAngel a răspuns (pentru venusdoom):

Ce inductie? Daca nu stii, nu ii spune fetei prostii.Inductia se foloseste pentru a demonstra adevarul unei formule.In acest caz, trebuie sa se foloseasca de vreo "smecherie" pentru a grupa termenii in vreun fel.Nici eu nu stiu cum se rezolva, dar sigur nu prin inductie.

| venusdoom a răspuns (pentru BluishAngel):

laughing e clar ca nu te ai uitat peste link. Acolo sunt formule pentru "smecheria" de care are nevoie... Eu i-am raspuns la intrebare. E decizia ei daca foloseste raspunsul meu sau nu.

| BluishAngel a răspuns (pentru venusdoom):

M-am uitat peste link dar nu merge.Cum ai amintit de inductia matematica am crezut ca i-ai dat un site despre ea, dupa cum se vede si dupa denumirea link-ului.

| SimonaCristina a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar exercitiile, de obicei, nu se rezolva pe TPU. Nu conteaza ca este tema sau nu, intreba-ti profesoara, sa nu-ti fie rusine, este un lucru normal sa intrebi daca ai nelamuriri! FUNDA?