| luma a întrebat:

cum se impart radicalii ca nici o data nu am inteles asta, poate sa ma ajute cineva?

Răspuns Câştigător
| DeeDe98 a răspuns:

Buna... Radicalii se impart astfel: imparti numerele normal, dar le pui sub acelasi radical. Exemplu : radical din 50 / radical din 2 = radical din ( 50/2)= radical din 25= 5. Sper ca te-am ajutat! Fundita?big grin

4 răspunsuri:
| luma explică:

Adica radical27 / radical3

| SimaRobertLucian96 a răspuns:

Cum adica sa-i imparti?

| luma explică (pentru SimaRobertLucian96):

Adica radical 27 / radical 3

| SimaRobertLucian96 a răspuns (pentru luma):

Pur si simplu imparti numerele de sub radical. Ex: radical27/radical din 3= radical din 27 este 3radical din 3 supra radical din trei se simplifica si da 3. Daca imparti numerele de sub radical iti va da radical 9 care este 3. Funda?