| YoloTime a întrebat:

Buna TPU big grin, maine dau test la mate (sunt a 6-a) si nu am priceput chestia asta cu "divizibilitatea",adica stiu divizibilitatea cu 5, 9,3 etc., dar nu stiu cum sa rezolv exercitii de genul asta:2X3Y divizibil cu 5 si 9 sau XXX divizibil cu 10 (astea au fost doar niste exemple). Puteti sa imi explicati cum se rezolva exercitii de genul?

Răspuns Câştigător
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

La un exercitiu de genul 2x3y divizibil cu 5 si cu 9.
Stii, ca numerele divizibile cu 5, trebuie sa aiba 0 sau 5 la final (asta e regula) asa ca, poti sa pui orice numar la "x", atat timp cat la "y" o sa pui 5 sau 0. de exemplu 2030, 2130, 2230, 2535, pentru ca daca se vor termina in 5, se pot imparti in categorii de cate 5. (5 e 5x1, 10 e 5x2, si o poti tine asa la nesfarsit), si la divizibilitatea cu 9, o sa pui 2232, pentru ca 2+2+3+2=9, deci e divizibil cu 9, pentru ca suma lor se imparte la 9. si, la divizibilitatea cu 10 trebuie mereu sa fie 0 la final. deci poti pune orice in locul primelor 2 cifre, daca ultima va fi 0. Intelegi? zi-mi unde nu ai inteles

1 răspuns: