| UnVis a întrebat:

Buna TPU da-mi terog un referat despre poluarea aerului care sa incapa pe coala A4

Răspuns Câştigător
| CannbalCorpse a răspuns:

Poluarea aerului poate dauna omului si mediului. Poluantii pot fi solizi, lichizi sau gazosi. Poluarea urbana a aerului este cunoscuta sub denumirea de smog. Smogul este in general un amestec de monoxid de carbon si compusi organici din combustia incompleta a combustibililor fosili cum ar fi carbunii si de dioxid de sulf de la impuritatile din combustibili. In timp ce smogul reactioneaza cu oxigenul, acizii organici si sulfurici se condenseaza sub forma de picaturi, intetind ceata.

Principalii poluanti produsi de activitatea oamenilor:oxizi de sulf,oxizi de azot,monoxid de carbon, dioxid de carbon, amoniac, metale toxice, cum ar fi plumb si cupru. Aparitia automobilului a dus la formarea unor cantitati enorme de dioxid de carbon si a altor gaze. Agricultura determinat acumularea unor cantitati mari de substante chimice otravitoare in atmosfera. Poluarea atmosferei poate fi si sub forma de fum.

http://www.referat.ro/referate_despre/poluarea_aerului_referat.html

Sper că te.am putut ajuta!

3 răspunsuri:
| mickidutza a răspuns:

Cauta pe google si afli acolo... funda?

| danydum a răspuns:

TPU nu auzi sa-i dai referat? :)) Gasesti aici: http://www.referatele.com/......le-com.php :D