| anonim_4396 a întrebat:

Daca citesc in engleza 2 ore pe zi, in cat timp voi avea accent american? 1 an? 2 ani? Vreau un raspuns cat mai simplu.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu are nimeni de unde sa stie in cat timp vei reusi tu sa il capeti. Asta depinde de persoana, unii sunt mai abili la deprinderea limbilor straine, altii nu.
Insa doar cititul nu te va ajuta sa capeti accent american, prin simplul fapt ca tu poti pronunta gresit unele cuvinte fara sa stii. Trebuie sa vorbesti cu cineva zilnic care are un accent american si sa urmaresti filme in engleza, fara subtitrare pentru a fi atent la felul in care pronunta cuvintele.
Plus de asta „accentul american" nu este numai unul singur, sunt mult mai multe in functie de zona, exista accent texan, sudic, californian etc.

6 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Stai sa scot globul de cristal si sa verific.

| manuel72 a răspuns:

Sincer,accentul american, n-ai sa-l ai niciodata indiferent cat ai citi, poate ai sa vorbesti engleza intr-un final dar nu cu accent american.Il capeti doar daca stai ceva timp in America.

| Zdog a răspuns:

Niciodata

| Loker a răspuns:

Accentul se dobandeste greu: 2 ani. FUNDA?

| 210552 a răspuns:

Daca citesti corect pai poti avea accent american intr-un an

| NataliaIoana12 a răspuns:

Cu accent te nasti, nu devii.