| RemovislavKebabovic a întrebat:

E destul de banala intrebarea dar...cum pot avea un accent american? (nu englezesc) deoarece la scoala la ora de engleza as vrea sa fiu mai buna la citit texte. Stiu foarte bine sa citesc in engleza americana dar pur si simplu nu am accent

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Daca ai "ureche muzicala" te-ar ajuta mult in "prinderea"accentului sa asculti posturi americane(stiri, comentarii, etc) sau filme (neaparat nedublate si eventual netitrate)

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Uita`te la filme
si asculta muzica din america big grin

| alonet a răspuns:

Pai pentru accent englezesc elimina litera "R" din citirea textelor gen in cuvantul "rabbit" uita-te la desene animate pe youtube da search la tex avery sau classic cartoon sunt si amuzante si folosesc o engleza usoara, ca idee e mai frumos si mai apreciat cel britanic, care se obtine pronuntand in general cuvintele cu dinti lipiti

| RossSaid a răspuns:

Ai auzit de audiobook-uri ...cauta si tu si asculta. In cele mai multe cazuri o sa gasesti persoane americane care citesc...
Eu asa am prins putin accent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discutând cu nativii (în realitate, dacă ai această oportunitate, sau online - skype, chat-uri) prinzi muzicalitatea şi accentul lor şi o să dispară cu timpul accentul românesc.

| Sabrina099 a răspuns:

In engleza britanica aia zic what cam asa wooot nu stiu dar il adancesc si prelungesc pe o foarte mult pe cand americani zic uat ( simplu ) si nu mai zic pe r la sfarsitul subst adj etc! uita-te la filme americane daca vrei si poti sa inveti accentul mai bine
happy