| 熊Panda熊 a întrebat:

Dacă faci facultatea în străinătate, spre exemplu în SUA, Anglia sau Olanda diploma e valabila in Romania? Auzisem de la cineva ca englezii anulează diplomele de absolvire dacă nu lucrezi la ei în țară și de aceea întreb.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De cele mai multe ori diplomele sunt valabile, problema e ca daca vrei sa muncesti intr-o alta tara decat cea in care ai absolvit legislatia difera si materiile predate la facultati difera, asa ca in cele mai multe cazuri va trebui sa mai dai si ceva examene de echivalare sau chiar sa mai faci ceva cursuri in plus sau chiar inca un an doi de facultate. Cu Europa mai e cum mai e, mai ales tarile din UE trebuie sa aiba cat de cat structura asemanatoare a institutiilor de invatamant, dar daca iesi din UE se complica treaba.
Nu iti poate anula nimeni diploma pe motivul asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu de englezi, dar in Belgia si Olanda, diploma ramane valabila daca pleci in alta tara.

| DozaDeSperanta a răspuns:

Salut, Panda!

Zvonurile false sunt multiple in fiecare domeniu!
In general, majoritatea diplomelor sunt traduse si echivalate, fiind valabile mai apoi in majoritatea tarilor.