| Monyyyyy a întrebat:

Buna TPU eu vreau sa dau la Politehnica la electric.Fac matematica de la profil tehnic, m2 si initial voiam sa dau bacul la fizica si nu cred că mai dau pentru ca vreau medie mare sa intru.Am decis sa dau la biologie, sunt a 11 a.Mai stiu care o dau si la geografie de la economic.Este vre- o problema.Ma accepta la facultate asa nu? Media bate optiunea, poti da din fizica si nu iei nota mare. Vreau păreri.As duce pasul asa i?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Interesul tau e sa iei nota cat mai mare la bac, daca la facultate se intra pe baza de dosar atunci pe asta trebuie sa te concentrezi, cum sa faci sa iei nota mare, deci alege ce ti se pare tie mai usor.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cu un asemenea "calcul", nu te vad admis/a la facultatea de inginerie electica --- poate daca vei reusi performanta unei medii de bac de 8 sau peste!
In primul rand, pentru ca cele doua probe ale concursului de admitere sunt algebra si fizica :http://www.upb.ro/......e_2017.pdf
In al doilea rand, pentru ca media aritmetica a celor doua note corespunzatoare probelor de concurs are, in calculul mediei generale de admitere, o valoare de 4 ori mai mare decat media examenului de bacalaureat!
In al treilea rand, cunostintele de fizica iti sunt necesare pe parcursul anilor de studii--- cele de biologie, nicidecum!