| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am aflat ca am fost admisă la liceul la care imi doresc sa merg. Cum este la liceu? Ce materii sunt pe profilul stiinte ale naturii? Cam ce rechizite imi trebuie?

7 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

La real si stiintele naturii in 9-10 sunt aceleasi ore:
4 de Matematică, 3 de Fizică, 2 de Chimie, 2 de Biologie, 1 de Informatică, 2 de Tehnologia informaţiei şi comunicării (TIC), 4 de Limba română, 4 de limbi străine moderne, 1 de Istorie, 1 de Geografie, 1 de Religie, 1 din aria socio-umană şi 2 de arte – Muzică, Desen.
In a 11a si a12a scade se fac 3 ore de romana, 3 de mate si nu se mai face Tic.Se face mai multa bio si chimie.
Cum e la liceu? Cam ca la generala.Profesorii sunt cam la fel. Colegii sunt in general mai linistiti(intr-un fel).
Caiete, creioane, pixuri, ...etc.Practic aceleasi ca la generala in mare parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari pentru admitere!

Materii specifice Stiintele Naturii: fizica, chimie, biologie, matematica.

Tezele
•Se susțin la următoarele discipline:
•limba şi literatura română
•matematică
•fizică, chimie, biologie (la alegere)
•fizică, chimie, biologie (la alegere, altă disciplină decât cea aleasă la poziția precedentă)
•limba engleză (pentru clasele cu intensiv engleză)

Bacalaureatul se sustine la:
1. Limba si literatura romana
2. Matematica M2
3. La alegere dintre biologie, fizica si chimie

| irina4219 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună! Știi cumva la ce materii se dau competențele înainte de bac?

| anonim_4396 explică (pentru irina4219):

Bună, competentele se dau la Limba și literatura română, Engleza sau Franceza (la alegere) și la Informatica.

| irina4219 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc

| anonim_4396 explică (pentru irina4219):

Cu placere, mult success

| Lecorbusier a răspuns:

Oricine crezi ca esti acum vei fi cu totu alta persoana pana n al doilea semestru