| test2010111 a întrebat:

Buna tpu.Imi doresc foarte mult sa fiu olimpic la matematica dar nu ma descurc la problemele de la olimpiada.Devin foarte trist cand ma gandesc la cei care sunt olimpici si eu nu voi fi niciodata.Ce sfaturi imi dati?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Problemele de olimpiada necesita un fel de a gandi diferit de cel pe care il inveti la scoala. Iar daca te gandesti la olimpiadele internationale, acolo iti trebuie iarasi un alt mod de a gandi, combinat cu o cultura matematica vasta.
Fa rost de culegeri de probleme de olimpiada. La inceput incearca sa le rezolvi, dar daca nu poti nu e o problema, citeste rezolvarile si incearca sa le intelegi. Dupa o vreme ai sa incepi sa "misti". Mergi pe materia de anul viitor, anul acesta s-a dus deja. Din pacate nu stiu ce culegeri sa iti recomand, liceul e destul de departe in urma mea, iar lucrurile s-au mai schimbat. Nu stiu daca mai exista Gazeta Matematica, acolo erau publicate probleme tip olimpiada.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te lua dupa frustratul ala. Acum ai sansa sa obtii un loc la o universitate prestigioasa daca esti bun, iar un premiu pe tara sau o participare la olimpiada internationala iti dau un avantaj fantastic.
Cand aplici pentru un loc de munca, genul asta de rezultate spune angajatorului ca esti inteligent, lucrezi intens, eficient si focusat.
Pe vremea mea se dadea examen la facultate, nu existau inca invitatii sau burse, dar si asa am dus-o bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Află că nu o să te aprecieze oricum nimeni la un viitor loc de muncă pentru că ai fost tu olimpic la matematică. Asta e doar un „achievement personal" și eventual o bucurie și pentru profesor că modelează minți.

Oricum nu te ajută la prea multe lucruri după mai mulți ani de la terminarea studiilor că ai fost tu olimpic cândva. Prea rare cazurile.

Este bine că știi matematică mai mult decât decent și crede-mă că e perfect și acest lucru atât timp cât alte materii care se mănâncă tot cu matematică le vei pricepe mai lejer.

Olimpiadele nu înseamnă prea mult.

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca fost olimpic te contrazic happy Prin liceu aveam aproape orice fata voiam big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu e un argument. Si ca fost olimpic e si penibil sa auzi asa ceva.