| Andreeadeea23185 a întrebat:

Îmi puteți explica diatezele verbului, deoarece, nu prea le înțeleg.

Răspuns Câştigător
| Fedaskyn a răspuns:

Diateza activa: orice verb (ex.: clac, arunc, mananc, sari, calcam etc)
diateza pasiva: cand actiunea este suportata de subiect, dar este facut de altcineva (ex.: Copiii sunt plecati; copiii - sbuiectul care sufera actiunea; nu ei fac actiunea)
diateza reflexiva: atunci cand eu suport actiunea facut de mine (ex:. Eu ma spal pe dinti; eu - subiectul care sufera actiunea; eu fac actiunea)

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa nu-ti faci temele scolare pe aici este interzis. Daca te uiti pe utilizatori suspendati o sa vezi o gramada de conturi suspendate din cauza asta.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Salontanul):

Îți arată a tema?
Pur și simplu nu am înțeles o lecție de gramatica, nu te-am pus să-mi rezolvi tema...

| Salontanul a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Ma gandeam eu ca va intreaba la carsma! Auzisem ceva de genul asta dar nu credeam! Si faptul ca n-ai inteles o lectie ti se pare a fi problema de discoteca sau de scoala? Mai citeste si pe aici: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| Andreeadeea23185 explică (pentru Salontanul):

Ok, văd că pari deranjat de faptul ca cer răspunsul la o întrebare și nu înțeleg de ce, pentru că nu cred că ar trebui sa te afecteze.
Pur și simplu nu am înțeles o lecție care mi s-a explicat in clasa.
Nu vad care este problema, am cerut o explicație, nu ți-am cerut să-mi faci tema și nici nu ți-am dat în cap.

| Salontanul a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Uite un utilizator care ca si tine n-a inteles: https://imgur.com/t9XzXOZ
Cand intri la cineva in casa ii respecti regulile dand dovada ca-l respecti. Daca nu-l respecti n-ai ce cauta acolo! E simplu. De aici se vede ca noi romanii ne-am invatat sa incalcam regulile daca nu ne convin. Si apoi te miri de ce totul merge anapoda.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Salontanul):

Ce regula am încălcat de văd că mă tot omori cu asta?
Da, am citit regulamentul, acolo scrie că nu am voie sa-mi fac TEMELE ori proiecte, referatele etc., pe această platformă. Eu nu am încălcat in niciun fel aceasta regulă.

| Adrian_Costin_1999 a răspuns:

Pai la diateza reflexiva langa verb trebuie sa fie neaparat un pronume reflexiv. La diateza pasiva avem doua marci: trebuie sa fie verbul auxiliar "a fi" si un subst sau pron sau orice altceva cu f.s. de complement de agent iar la diateza activa nu avem nici o marca.