| Sabiina a întrebat:

Imi puteti recomanda un experiment interesant, dar nu foarte sofisticat ca sa spun asa[intelegeti ce vreau sa spun] pentru fizica? Sunt in clasa a 8a si experimentul poate avea legatura cu orice capitol din clasa a 8a de pana acum. De ex. Un coleg de`al meu a pus apa intr-un pahar si la gura lui a pus un carton. Iar cand a rasturnat paharul cu gura in jos apa nu a curs din pahar. Deci va rog ceva simplu, dar interesant. Va multumesc mult mult mult!

2 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Uite poti sa faci si tu despre magnetism ei o busola si un magnet si cand vei apropia magnetul de busola acul ei se va invartii ca dracu, si poti explica ca busola indica mereu Nordu ghidandu-se dupa poli magnetici ai pamantului tongue

| Ncl_9813 a răspuns:

O sa iti spun experimentul pe care l-am facut eu la fizica si la care am luat 10, e foarte simplu:decupezi o spirala ai grija sa nu fie nici prea groasa si nici prea subtire apoi pune-o deasupra unei lumanrii cu o flacara putin mai mare, spirala va incepe sa se invarta dar intr-un mod special.(daca te intreaba e vorba de radiatia termica pe care o emana lumanarea). Sper sa ai succes cu ea!

http://www.google.ro/......tp?/imgres
Ca sa iti fie mai usor ai aici un model de spirala mai ramane doar sa o decupezi.Bafta.