| G4Mme3r a întrebat:

Imi puteti spune care sunt timpurile verbului si terminatiile fiecariu verb. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LoveForYou000 a răspuns:

Timpurile verbului:imperfect (citeam),perfect(sa citesc/as fi citit),mai mult ca perfect(citisem),perfect simplu(citisai), perfect compus(am citit), prezent(citesc), viitor(voi citii, o sa citesc)

Iar terminatiile vb sunt de exemplu la a citii terminatia este ~i~
la a merge terminatia este ~E~

Si in total sunt 4 terminatii:~A~,~IE~,~E~ si ~I~

Funda?

3 răspunsuri:
| wdRink a răspuns:

Voi confundaţi modurile cu timpurile.

Uite aici ai tot ce îţi trebuie :
http://www.morfologia.ro/modurile-verbului/

| Tudorache26 a răspuns:

Timpurile verbului sunt:imperfect, perfect simplu, perfect compus, mai mult ca perfect.