| GoBackInFuture a întrebat:

imi puteti spune va rog, cam ce ore se fac la stiinte sociale? Pe ce se axeaza acest profil? La ce se da teza? Si daca puteti, detaliati cam ce ore se fac, si daca este greu sau nu? Ce diferenta este intre acest profil si cel de filologie sau de mate-info? Multumesc anticipat, funda big grin

1 răspuns:
| Papucel16 a răspuns:

Ştiinţe sociale : Istorie, Geografie, Lb Română, Lb. Engleză, Logică(clasa a9a), Psihologie (10), Sociologie sau Economie (11) şi Filosofie (12). Se dă teză din Istorie sau Geografie la alegere, Lb Română, Logică/Psihologie/Economie [ depinde în ce clasă eşti] şi Lb. Engleză.
La filologie se dă teză din Latină. La ştiinţe sociale din clasa a11-a nu se mai face Latină. La Mate-Info ai o mulţime de ore de matematică şi de informatică pe săptămână, pe când la ştiinţe sociale ai doar două ore de matematică, două de fizică, una de chimie, 0 de informatică [ doar TIC ].
Profilul de ştiinţe sociale nu este greu dacă îţi plac materiile gen: geografie, istorie, psihologie, logică. Depinde puţin şi de profesori şi de modul fiecăruia de a preda materia.