| alexandramara a întrebat:

In ce cazuri se foloseste in limba engleza not si in ce cazuri se foloseste no?

Răspuns Câştigător
| alsokna a răspuns:

,,Not" se foloseste cand spui ca cineva sau ceva nu este, nu arata sau nu se afla in acel fel / in acel loc.
Ex.: I'm not ready. - Nu sunt gata.
You're not ugly! - Nu esti urat/a!
They're not at supermarket. - Ei/Ele nu sunt la supermarket.
The knife is not on the table - Cutitul nu este pe masa.
The turtels are not red. - Testoasele nu sunt rosii.
That lipstick is not black. - Acel ruj nu este negru.
That rooster is in trouble! - Acel cocos este in incurcatura!
,, No" se foloseste cand raspunzi negativ.
Ex.: - Do you like mustard?
- No. - - Iti place mustarul?
- Nu.
- Would you like to go at America?
- No. - - Ai vrea sa mergi in America?
-Nu.
Asa se folosesc,, Not'' Si,, No'' in limba engleza. Sper ca am explicat cum trebuie. Nu prea ma pricep la explicatii.

1 răspuns:
| AnimatedSignature a răspuns:

Not this - Nu asta.
No way - Nu are cum, în niciun fel.