| alinutastraub a întrebat:

Buna, TPU!
In structura: "L-asteptam seara-n portita"
cuvantul portita poate fi format si prin derivare si prin conversiune
Teoretic daca pui intrebarea "Unde il asteptam?" in portita, ar trebui sa fie format prin conversiune din substantiv comun in adverb de loc si sa fie si format prin derivare.
Se poate sa fie si si?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur se poate. happy

9 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Poti sa aplici integrala peste derivata si apoi sa imparti la PI pe 4
la tine ori e tema (si temele sunt interzise pe TPU), ori te mananca nemurirea sufletului in exprimarea avansata a limbi romane
in ambele cazuri esti DUS

| alinutastraub explică (pentru ziftode):

Nu am chef de comentarii la misto si nu este tema: pentru teme exista alte site-uri. Apropo, invata sa vorbesti si tu limba romana corect. Dupa aceea sa comentezi.

| ziftode a răspuns (pentru alinutastraub):

Mercic, nu stie sa vorbeala la mine limba cea mai romineasca (i din i intentiontat), e cel mai frumos lucru pe care mi l-a spus cineva azi, mai ales din partea cuiva care nu e in stare sa citeasca regulile si care are ILUZIA ca poate sa spuna "ca nu e tema" la o un lucru care e CLAR TEMA

imi pare rau ca nu sunt la nivelul tau asa de avansat al limbii romane
ba nu, stai, de fapt NU IMI PARE RAU, obsedat de Pruteanu' ce esti, si btw, stiai ca Pruteanu nu putea sa spuna ce functie are? ca senator nu e cuvant romanesc...

| alinutastraub explică (pentru ziftode):

Eu sunt mult peste tine si nu ma injosesc sa cer tema. A fost un subiect pe care l-am discutat cu profesorul de limba romana. Sa stii ca romaneasca se scrie cu â din a, si nu vorbeala... Si daca nu sunt in stare sa citesc regulile, te rog sa mi le spui tu, asta e nu toti oamenii sunt asa de informati si de destepti ca tine...

| ziftode a răspuns (pentru alinutastraub):

DAAAAAAA, trebuie sa recunosc... MINTI FRUMOS
nu imi spune, CHIAR AI FOST PE O STRADA PLINA CU AUTOBUZE IN TOATE DIRECTIILE
WHATEVER, cum spui tu, eu o las balta, sa iei nota mare!

| alinutastraub explică (pentru ziftode):

Este strict problema ta ce crezi tu. Pana la urma nu sunt nevoita sa dau explicatii nimanui. Cine vrea crede, cine nu, nu. Seara buna!

| ziftode a răspuns (pentru alinutastraub):

Whatever

| minrest a răspuns (pentru ziftode):

Ce autobuze, simplule draga? Ce are alinuta cu autobuzele?

| alinutastraub explică (pentru minrest):

Mda. De la conversiune am ajuns la autobuze laughing)