| Nimeni91 a întrebat:

Buna TPU!
La istorie, pentru bac, considerati ca se poate invata si singur? Nu prea e ceva de explicat, mi se pare o materie accesibila. Eu sunt la filologie, in toamna trec in clasa a 12 a. Am mai multe materiale de pe net, am 2 culegeri de pe care fac sinteze, iar proful de la clasa mea preda destul de bine, si, desi la istorie bacul include doar programa din clasa a 12 a, am facut la scoala deja doua capitole in clasa a 11 a. Mi s-a parut destul de usor, accesibil. Voi ce parere aveti? Poti lua peste 8, 5- 9, 5, sau cine stie, fara meditatii? Mie imi este doar teama ca nu voi putea faca fata tuturor notiunilor, ca ma voi incurca in date. Voi cum ati invatat la istorie? Eu imi fac sinteze, apoi cate o schema la fiecare capitol.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iei 5 fără să inveți nimic - citești cu atenție textul dat si ai răspunsurile in el. Pentru notă peste 5, mai citești și tu câte ceva...

baftă

| Nimeni91 explică (pentru sierra1):

Stiu ca poti lua peste 5 doar din exercitiile pe test, dar pentru facultate, am nevoie de o medie de peste 9, asa ca trebuie sa invat din plin.
Multumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2.Eu nu am învățat deloc la materia asta. Am dat bacul din amintiri. Dar cu scheme logice și sinteze e bine.

| Totenkampf a răspuns:

Salut, îți recomand un abonament pe mybac.ro exact cu o lună înainte (fix așa s-a întâmplat în cazul meu, până atunci procrastinând pentru a nu suferi un atac cerebral de la atât de multă presiune) de proba la istorie. Au niște eseuri structurate foarte succint și totodată incisive cu care nu poți da greș dacă ai puțină memorie. Spun asta pentru că și eu am fost genul de persoană nu atât de optimistă precum tine să o numesc materie ușoară, dimpotrivă, eram cel mai speriat de acea probă deoarece profesoara noastră, neîncercând să o blamez, vorbea mult, și dicta pe cât vorbea în capul meu fiind doar o psihoză informațională atunci când încercam să învăț ce preda dânsa. Era genul de profesor care voia să arate că știe ceva, nu să învețe pe ceilalți. Cu alte cuvinte era mai mult istoric decât profesoară de istorie. M-am consumat atât de mult din punct de vedere psihic, fiind convins că o să dau greș ca să ajung să iau nota cea mai mare din toate cele 3 probe (fiind o notă de peste 9), la celelalte 2 fiind cât se poate de sigur pe mine. Ori, având timp un an la dispoziție, și cu puțin efort intelectual și de ce nu, și fizic, poți dicta mâinii propriul eseu structurat după programa și baremul examenului de bacalaureat, cu siguranță astfel vei avea șansa la o notă maximă.

| Nimeni91 explică (pentru Totenkampf):

Multumesc!
Nu consider istorua usoara, ci doar va ceream parerea, daca voi considerati ca este accesibila invatatului pe cont propriu, fara meditatii.
Multumesc mult pentru sfaturi, voi imcerca orice.