| anonim_4396 a întrebat:

M-ar interesa sa aplic la o facultate in străinătate, de preferabil in Suedia, Norvegia, Danemarca sau Olanda. As vrea sa studiez psihologia si am auzit ca printre alte chestii, ai nevoie si de un CV ca sa aplici la facultate (nu sunt 100% sigură daca acest lucru e valabil pentru toate facultatile). Pe CV ar trebui să scriu toate activitățile extrașcolare, competițiile, voluntariatele etc la care am luat parte pe parcursul anilor de liceu. Aparent, cu cât numarul este mai mare, cu atât mai bine, dar am inteles ca ar fi bine ca macar cateva dintre ele sa aiba putina legatura cu ce as vrea eu sa studiez. Intrebarea mea este, cam ce fel de activități din acestea as putea face ca sa dea bine pe CV?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Osneros a răspuns:

Las-o pe ioneasca (anastasia mai nou), că trăiește în lumea ei.

N-ai nevoie de CV sau de olimpiade internaționale sau mai știu eu ce. Ai nevoie doar de diplomă de bacalaureat, scrisoare de intenție și scrisoare de recomandare (de la un profesor).

În funcție de ce țară alegi, e posibil ca facultatea să fie chiar gratis. Dacă țin bine minte, în Danemarca e gratis pentru studenții din UE.

Găsești informații cu privire la notele cerute pe site-urile universităților.

Recomand să aplici cu ajutorul unui serviciu de consiliere, cum ar fi Edmundo. Serviciile de genul îți fac viața mai ușoară, găsești informații rapid și poți pune întrebări (și evident primi răspunsuri) de la oameni cu experiență, care știu despre ce vorbesc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura activitate de care este interesata o facultate straina, este o olimpiada internationala, la care ai castigat un premiu, restul de activitati extrascolare sunt folositoare la grandita, scoala generala, dar nu la facultatile internationale.
Inscrierea la o facultatea internationala se face pe baza de Diploma de BAC, diploma de olipiade internationale si bani.
Daca parintii au bani sa-ti plateasca facultatea si sa te sustina financiar pe toata perioada ei, atunci esti bine primita acolo.
Pentru olimpici internationali, sunt oferte gratuite, la anumite facultati, in rest, se plateste in jur de 20mii-30mii de euro pe an, la fiecare facultate.