| isabellemuresan2000 a întrebat:

Maine dau test la chimie si nu am inteles care e valenta la elementele chimice din sistem.Imi explica si mie cineva e urgent? Dau funda raspunsului care ma ajuta laughing)

1 răspuns:
| Denlove a răspuns:

Pai de obicei valenta e scrisa in partea de sus a elementului, in dreapta. Fiecare element are o valenta, si e folosita pentru a scrie indicii. Adica daca ai o combinare de substante valenta unuia devine indicele celuilalt, simplu happy funda?