| Lorrrrrr a întrebat:

Particip la un concurs la istorie maine si am cateva intrebari pe care nu le stiu si pe care nu le gasesc! Va rog spuneti-mi si mie! Dau funda! Am 6 intrebari de pus : 1. Cele 4 provincii romanesti din componenta Austro-Ungariei.
2.Marile 3 batalii din razboiul pentru intregirea nationala.
3.Numele statului de care a apartinut Basarabia pana la Marea Unire.
4.Institutia in cadrul careia s-a votat unirea Basarabiei cu Romania.Anul si luna constituirii acestuia.
5. Data alipirii Bucovinei la Romania. Numele statului de care a apartinut Bucovina pana la Marea Unire.
6. Insemnatatea unirii.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

1)Ardealul,Banatul, Maramureşul, Bucovina.
2) Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz.
3) Rusia
4-5) La data de 28 noiembrie 1918, Consiliul Naţional al Bucovinei s-a întrunit la Cernăuţi, a propus unirea Bucovinei cu România şi în mare majoritate delegaţii au votat acest deziderat.
La data de 18 decembrie 1918, Guvernul României a emis în acest sens un decret care a fost remis regelui Ferdinand I şi semnat de către acesta.
Recunoaşterea internaţională a acestui act s-a făcut prin tratatul de la Saint -Germain, la 10 septembrie 1919.
Pînă la Marea Unire, Bucovina aparţinea de Rusia.
6)? Nu crezi că ar trebui să tragi singur concluziile?

| MinionDodo a răspuns:

1)Ardealul,Banatul, Maramureşul, Bucovina.
2) Mărăşti, Mărăşeşti, Oituz.
3) Rusia
4-5) La data de 28 noiembrie 1918, Consiliul Naţional al Bucovinei s-a întrunit la Cernăuţi, a propus unirea Bucovinei cu România şi în mare majoritate delegaţii au votat acest deziderat.
La data de 18 decembrie 1918, Guvernul României a emis în acest sens un decret care a fost remis regelui Ferdinand I şi semnat de către acesta.
Recunoaşterea internaţională a acestui act s-a făcut prin tratatul de la Saint -Germain, la 10 septembrie 1919.
Pînă la Marea Unire, Bucovina aparţinea de Rusia.
6)? Nu crezi că ar trebui să tragi singur concluziile?