| frape22 a întrebat:

Ce credeti despre unirea Basarabiei cu Romania? In general ce credeti despre Basarabia de astazi?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

O intrebare grea si complexa. Sunt prea multe probleme de depasit, incat, personal, nu cred ca suntem capabili sa le depasim. Ar trebui in primul rand sa ne intrebam cat de mult o dorim. Nu mi se pare ca romanii isi doresc atat de mult asta, nu mi se pare ca basarabenii vor chiar asa de tare sa se uneasca cu noi.
Economic, am citit ca aceasta unire nu este o problema chiar asa de mare, PIB-ul Moldovei fiind cam 3-5 % din al Romaniei, asta nu inseamna o povara chiar asa de mare.
Ca un raspuns final. Cred ca nu e momentul sa incercam asa ceva. Trebuie sa ne apropiem cu adevarat de Moldova, si invers, sa ne intelegem unii pe ceilalti, sa ne ajutam reciproc. Iar dupa ce vom reusi asta, sa luam o decizie:
-frati in aceesi casa sau
- vecini si prieteni.