| SAMM0603 a întrebat:

Poate este cineva in situatia mea sau cunoaste pe cineva. Pana acum am luat bursa de merit dar am dat gres in acest semestru si la anul nu mai pot beneficia de ea. As dori in schimb sa iau bursa sociala (ma incadrez) dar am un parinte decedat si primesc pensie de urmas pentru ca sunt studenta. Mai pot beneficia si de bursa sociala? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate primesti pensie de urmas, pensie alimentara se primeste doar in cazul divortului parintilor.
Bursa sociala se primeste daca indeplinesti conditiile prevazute in anexa 2 la HG 558/1998 si regulamentul facultatii tale.

| SAMM0603 explică (pentru Ioandelasal):

Ma gandeam aiurea, de urmas am vrut sa spun.

| Bondarel99 a răspuns:

Bursa socială o Primești de la facultate. Dacă tu ai adeverința ca nu ai un venit mai mare decât salariul minim sau care este suma pe care o stabilesc ei, atunci poți primi bursa.