| dedy1999 a întrebat:

Profilul pe care l-am ales a fost Stinte ale Naturi,am fost repartizat la profilul turism si alimentatie, 1. As vrea sa stiu daca pe acest profil se da bacul si din ce? 2. Daca iau bacul pot sa dau mai departe la facultate de medicina? Multumesc.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Evident că se dă BAC şi la acest profil happy

La profilul "Servicii"/"Turism şi alimentaţie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

DA, poţi candida şi la Facultatea de Medicină.

Toate cele bune.

| dedy1999 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru dedy1999):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.