| dariaandreea24 a întrebat:

Buna,TPU! Saptamana asta am fost sa-mi pun optiunile pentru liceu.
As avea cateva intrebari pentru cei care sunt/au fost pe un profil de mate info (simplu, bilingv, intensiv)
1. Este adevarat ca se reia materia la unele materii?(de preferat la info deoarece in gimnaziu nu am prea facut programare)
2. As putea face fata la acest profil daca nu ma prea descurc la chimie si fizica?
3. Daca nu as face fata, din sem 2 as avea voie sa ma transfer la un alt profil/liceu?

Multumesc anticipat :*

4 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Am fost la mate-info intensiv info si n-as sti sa iti raspund la prima intrebare, pentru ca atunci cand am fost eu a 9-a informatica nu era introdusa inca la gimnaziu, era doar TIC-ul. Dar da, ar trebui cel putin sa faca o recapitulare, tu totusi incearca sa repeti ce ai invatat in gimnaziu.
2. Poate am nimerit eu profesori misto, dar cel putin clasa mea nu s-a omorat cu chimia si fizica (si nu am fost la scoala de cartier). Trebuia, da, sa inveti ca sa iei note bune, dar asta e la orice materie. Noi am fost stresati cu matematica, romana si informatica, in niciun caz fizica si chimia, acolo am avut "stres" in proportie undeva de 30% si aveam note ok, nu am luat mai mica de 7-8.
3. Nu stiu daca s-au schimbat regulile pana acum. Daca nu s-au schimbat, atunci da, ai putea sa te muti. Am avut cazuri in clasa mea care s-au mutat in clasa a 9-a sem 2 pe profil uman, la alta scoala. Deci nu e imposibil.

| Momentan a răspuns:

1. Adică ce să se reia? E schimbată mult programa de când am terminat eu gimnaziul. Se urmează programa de clasa a IX-a. Dacă majoritatea colegilor știu informatica de gimnaziu, atunci tu poți pune întrebări, poate o să mai explice profesorul ceva, dar de pa zero nu se ia.
Deci învață de acum.
2. Dacă înveți. Au fost punctele mele forte pe lângă matematica și informatica. A treia era fizica.
Depinde ce înseamnă pentru tine să faci față. Am avut colegi cu 5 pe linie.
3. Sigur. Doar să ai media de admitere mai mare decât ultima de la clasa unde vrei să te transferi și ai nevoie de o medie bunicică pe primul semestru.
4. Spor la învățat!

| dariaandreea24 explică (pentru Momentan):

Multumesc mult pentru raspuns!

| Free007 a răspuns:

1.Nici nu stiam ca s-a bagat informatica in programa de gimnaziu, dar oricum... avand in vedere ca e putin lipsa de profesori de informatica, cel putin de unii capabili, mi s-ar parea destul de normal sa se reia materia la informatica cel putin. Primul semestru din a 9-a mi s-a parut cea mai grea perioada sincer, ma omorase matematica atunci, desi luasem note mari in teze, parca tot nu stiam ceva laughing. hmm, la informatica mi se pare mai mult ca depinde de ce inveti tu pe cont propriu.
2. Maa eu tot liceul n-am avut treaba cu chimia si fizica, la fizica n-am avut nici parte de profesori in gimnaziu si la liceu nici ei prea straluciti, destul de dezinteresati majoritatea, poate si din cauza elevilor. Dar la astea 2 am cam trecut in fiecare an cu 5-6, desi eram paralel cu cele 2, depinde si de ce profesori o sa ai.
3. Daca ai medie ca sa te transferi acolo, mi se pare ca da...nu mai stiu sigur daca la transferul pe sem 2 se tine cont de media de la eva sau cea de pe primul semestru, cel mai bine intreaba profesor pe care l-ai avut in gimnaziu.