| anonim_4396 a întrebat:

Scuze dar nu stiam la ce categorie ar trebui sa pun aceasta intrebare.
S-a dat o sesiune speciala pentru olimpici la examenul national si la matematica si la romana.
M-am uitat peste cel la matematica si l-am facut perfect.
Intrebarea este: acest examen dat la olimpici, este mai greu sau mai usor decat cel care o sa ne fie dat tuturor?
Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 7Roby7 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. M-am uitat de exemplu la romana si parea mai usor al nostru, ei aveau parti de vorbire si functii sintactice mai grele si o poezie cu o semnificatie mai grea decat a noastra(pana la urma, ar fi culmea sa nu sti ca poezia data la subiectul normal nu semnifica venirea anului nou).
Nu prea inteleg ce e cu acest subiect dat la olimpici, daca tot sunt olimpici ar trebui sa fie mai greu la ei.
In orice caz, sper sa fie cam la fel cum a spus gabriella12.

| terminallyCapricious a răspuns:

Examenul dat la olimpici va fi MEREU mai usor decat cel dat la scolile normale...din nefericire :'c
si eu am facut subiectul si am obtinut 9.50 dar acum...trebuie doar sa speram ca vom avea si noi subiecte cat de cat adegvate...intr-adevar subiectele la limba si literatura romana au fost la limita dintre greu si usor dar este irelevant momentan.
RIP elevii de clasele a 8-a.

| IHEMM a răspuns (pentru terminallyCapricious):

De ce? Nu e corect daca toti am avea subiecte de acelasi nivel? De ce ar trebui ei sa prinda locuri mai bune la liceu?

| terminallyCapricious a răspuns (pentru IHEMM):

Ei sunt olimpici, nu se duc la alte licee decat cele sportive.De aceea ei primesc subiecte usoare pentru ca oricum matematica si romana nu vor conta prea mult la liceu.Ei o sa ai ba numai cantonamente si chestii :p

| gabriella12 a răspuns:

De obicei sunt extrem de asemănătoare subiectele si se păstrează modelul exercitiilor, doar ca cel care o sa ne fie dat tuturor este cu un grad de dificultate mai înalt decât cel al olimpicilor. Dar nu te speria, nu o sa fie extraordinar de greu oricum. happy

| IHEMM a răspuns (pentru gabriella12):

Totusi, de ce va fi mai greu la noi?