| IonelaaaS a întrebat:

Stiu ca acest site nu este pentru rezolvarea temelordar chiar nu am inteles la romana chestia cu conversiunea. Acuma pe vacanta ca si tema profesoara mi-a dat cateva propoziti in care sa identific cuvintele formate prin conversiune si sa le analizez. Sunt 14 propoziti (stiu ca nu sunt multe, dar nu stiu cum sa le fac :-

Răspuns Câştigător
| Marrythenight a răspuns:

Lasa-mi un mesaj cu un id de-al tau, si te ajut eu happy

| IonelaaaS explică (pentru Marrythenight):

Buna! Mersi. acum ti-am trimis big grin

4 răspunsuri:
| proastalenesa a răspuns:

Conversiunea=schimbarea valorii gramaticale. De aici reiese totul.
De exemplu, adjectivul "sângerândă", ca în exemplul "mâna sângerândă", provine din verbul la participiu "sângerând".
Sau,în propoziţia " Frumoşii au deseori mai mult succes", frumoşi, iniţial adjectiv, devine substantiv tocmai pentru că nu are cu cine se acorda în gen, nr., caz. Dacă zici "frumoşii prinţi", automat e adjectiv.
Sper să-ţi fie de folos. Cu ocazia asta, îmi reamintesc şi eu exemple de conversiune, că presimt că în curând o să ajung să le mănânc pe pâine.

| proastalenesa a răspuns (pentru proastalenesa):

*verbul la gerunziu, îmi cer scuze.
Se vede că mă mişc încet, când m-am apucat eu de scris nu se dăduse decât un răspuns big grin

| Northern a răspuns:

Salut! Conversiune sau schimbarea valorii gramaticale reprezinta trecerere unui cuvand dintr-o parte de vorbire in alta.De exemplu adjectivul frumos ( Fata frumoasa este acolo) se poate transforma in adverb ( El vorbeste frumos despre natura). Pentru mai multe informatii deschide cartea de romana. O zi buna!