| laryyssaa a întrebat:

sunt a 11-a si am inceput sa ma gandesc serios la o facultate. problema mea este urmatoarea: as vrea sa intru la medicina, dar taxa acolo este uriasa, 6000 lei, insa pentru asistenti medicali este mult mai acceptabila. deci as putea sa dau examenul de admitere la amandoua si, in cazul in care nu intru la fara taxa la medicina, sa intru la cealalta? (in cazul in care trec examenul, normal). nu stiu exact cum stau lucrurile, dar ma gandeam la universitatea carol davila, facultatea de medicina si postliceala pentru asistenti. poate cineva sa-mi explice mai bine?

Răspuns Câştigător
| ZOZOKid a răspuns:

La Carol Davila, taxa pentru medicna este egala cu cea de la asistenti medicali ( adica tot 6000 de lei). Poti sa dai examenul la amandoua, si in functie de locul pe care il prinzi ( la buget sau taxa) iti poti alege la care sa ramai. Postliceala nu ti-o recomand deoarece nu este recunoscuta in UE. Daca termini faculatea de asistenti de la Carol Davila, vei primi diploma recunoscuta in UE si vei putea pleca sa lucrezi in afara. Cunosc multe fete care au terminat postliceala si acum fac si facultatea de asistenti ca sa poata pleca. de asemenea, cei care termina faculatea de asistenti au din start salariul mai mare decat cei care termina postliceala.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

6000 de lei pe an? Stai sa vezi taxele prin strainatate... e acceptabil, cit ~4 salarii medii, daca stai sa te gindesti. Iar faptul ca vei fi la taxa nu te opreste sa iei bursa.

| laryyssaa explică:

La postliceala carol davila taxa este de 2800, mult mai ieftin ca la facultate. si pentru bursa iti trebuie medie peste 9, 80 si nu cred ca o sa fiu in stare de asa ceva, mai ales nu 6 ani