| aAnutza a întrebat:

Helppp! Care stie cat valoreaza media de la BAC si cat examenul de admitere la Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti? De ex. la facultatea din Brasov este 40% media de la BAC si 60% examenul. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu prea conteaza.
La Carol Davila se da examen de intrare care consta in 60 de intrebari la biologie si 40 la chimie sau fizica(in functie de elegerea ta). Pentru fiecare raspuns corect ti se da un punct, deci iei minim 0 si maxim 100. Punctajul minim de intrare la taxa e de 50 iar la buget peste 70 si ceva(variaza de la an la an-acum in 2012 ultimul punctaj de buget a fost 77, anul trecut de 74 si acum 2 ani de 73).In cazul in care sunt mai multe persoane cu aceeasi nota departajarea se face in functie de nr de grile corecte la biologie(proba obligatorie).In cazul in care doua persoane au acelasi numar de raspunsuri corecte de la bio de abia atunci se ia dupa media de la bac.Si in cazul in care media este egala(nu s-a intamplat niciodata, dar orice e posibil)atunci se ia in considerare nota de la romana.
Pana acum nu a fost nevoie ca cei de la facultate sa se lege de media de la bac ca s-a rezolvat totul in functie de grilele de la bio.

| aAnutza explică (pentru AdelinaC):

Esti studenta la medicina?

| AdelinaC a răspuns (pentru aAnutza):

Da,anul 1.

| AdelinaC a răspuns (pentru aAnutza):

Da,anul 1

| aAnutza explică (pentru AdelinaC):

Lasa-mi un mesaj cu id tau daca vrei, pentru mai multe detaliibatting eyelashes