| Braysto a întrebat:

sunt a 8-a si la liceu as dori sa intru la profilul mate-info intensiv info, insa nu stiu aproape nimic despre acest profil, trebuie o nota mare sa intru? Cam ce note mi-ar trebui sa intru la acest profil? Ce ore fac saptamanal? E greu?

Răspuns Câştigător
| StefaniaM a răspuns:

Eu sunt la mate info intensiv si-ti spun sincer ca-i jale, trebuia sa merg la filo laughing. In fine, ultima media de intrare la profil o cauti pe admitereliceu.ro sau pe site-ul liceului, la noi anul asta o fost 9, 45, dar in alti ani a fost si 8, 20. Mno, variaza de la an la an.
Insa de obicei la mate info sunt cele mai mari medii.
Eu intr-o saptamana am 4 ore de mate, 4 ore de info, 4 ore de romana, 3 de fizica, 2 de TIC (care ii super plictisitor), 2 de biologie, 2 de chimie, 2 de germana, 2 de engleza, 1 de logica (super plictisitor), una de istorie, una de geografie, una de religie si una de desen/muzica (aka intr-o saptamana facem desen, in alta muzica).
Si e super greu, daca nu stii sa-ti organizezi cat de cat timpul esti dus. Ca sa ai note mai mari de sapte la mate trebuie sa lucrezi minim patru ore pe zi (aka sa-ti faci tema. Noua nu ne verifica profesorii temele, dar la alte profile ii jale, inainte de ora de mate s-aduna toti la o banca sa-si copieze tema laughing ). Si la info iti ia vreo trei ore, uneori si mai mult (informatica e o cu***, iti lipseste un egal si-ti da crash programul >sad ). Aduna patru cu trei. Da sapte. Sapte de ore de invatat la doua materii. Si mai exista si alte materii, uraa. Nu-i ceva nou sa stau pana la trei noaptea sa invat.
Cel mai naspa e daca ai hobby-uri. Or n-o sa ai timp sa le practici, or n-o sa ai motivatia sa le faci si o sa stai in pat sa dormi.

No fain. Daca mai ai intrebari poti sa-mi scrii. Bafta la examen! happy

| Braysto explică (pentru StefaniaM):

Mersi mult :*

| Braysto explică (pentru StefaniaM):

Dar totusi se pare ca liceul respectiv nu face mate info intensiv, poate voi merge doar la mate-info... cred ca este cam la fel straight face

| Braysto explică (pentru StefaniaM):

A da si crezi ca conteaza admiterea daca am o nota mai mica lr omana decat la mate? Gen nu stiu 6-7 romana 7-8-9 mate?

| StefaniaM a răspuns (pentru Braysto):

Nu cred
Adica ii acelasi lucru daca ai 7 la mate si 9 la romana cu 7 la romana si 9 la mate ca tot 8 iti iese media (din examen, ca media de admitere ii 80% media din examen si 20% media din 5-8).
Media o poti calcula tot pe site-ul ala admitereliceu.ro
⭐️️

| StefaniaM a răspuns (pentru Braysto):

Cred ca la acolo faci numai o ora de info pe saptamana in loc de patru.
Dar, hei, sunt si parti faine la mate info! Aka profesori misto! Gen noi avem o profesoara foarte draguta de info, in timp ce copilasii de la bio chimie au profa ce arunca cu carti dupa ei laughing

| StefaniaM a răspuns (pentru Braysto):

N-ai pentru ce! Si mersi de fundita!

7 răspunsuri:
| AlexxxButaaa a răspuns:

Prima data trebuie sa știi media de intrare la liceul dorit. Și dacă te încadrezi in acea medie intri...