| ManitaAntonio a întrebat:

Buna TPU, sunt clasa a 7-a si as avea o intrebare. La franceza pe primul semestru am avut media 7 dar pe semestrul al 2-lea am media 4.25. Daca as lua un 6 sau un 7 as trece dar, nu stiu daca mai am timp sa fiu ascultat pana se termina scoala. Deci daca am avut media 7 si pe sem al 2-lea am media 4.25, pot ramane corigent sau trec?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus pe sem.II vei avea media 4 (media semestriala se rotunjeste la intreg) iar media anuala va fi 5, 50 (media aritmetica a mediilor semestriale fara rotunjire) si vei promova la franceza.

| Brizbriz a răspuns:

Cat ai luat la matematica?
presupun ca 2 de mila si de sila, daca nu esti in stare sa faci o medie aritmetica prapadita de clasa a 2a

| ManitaAntonio explică (pentru Brizbriz):

Nu e vorba ca nu stiu cum se calculeaza media. Era vorba ca nu stiam daca voi merge la vara sau nu deoarece am media 4 pe sem 2 la franceza. Si in plus, nu subestima pe nimeni fara sa cunosti acea persoana vei da dovada doar de prostie

| Brizbriz a răspuns (pentru ManitaAntonio):

Reciteste-ti propria intrebare, si incearca sa gandesti ca si cum nu ai fi pus-o tu si o sa vezi ca nu am subestimat pe nimeni

| UltraSoundSound a răspuns:

Teoretic treci clasa, nu e nici un fel de problema, cadrele didactice ar trebui sa-ti mai ofere o sansa la raspuns. Daca vrei sa-ti calculezi media faci 7+4, 25=11, 25/2=5,62, nu sunt eu mare matematician, dar asa se calculeaza media anuala.